Chodenie naboso – poznáte základné pravidlá?

jún 7, 2023

Väčšina z nás si pamätá chodenie naboso z detstva. Vedeli ste však, že môže byť pre vaše zdravie a pohodu prospešné aj v dospelosti? Chôdza naboso posilňuje imunitný systém, zlepšuje chôdzu a stabilitu, podporuje zdravie srdca a ciev, prekrvuje studené nohy, zrelaxuje vás po psychickej stránke a dokonca sa vám bude aj lepšie spať.

Treba však dodržiavať určite pravidlá, aby to malo svoj efekt:

  • Vyhnite sa ostrým predmetom, kamienkom či horúcim povrchom, ktoré by mohli poškodiť vašu pokožku.
  • Postupujte opatrne, dajte nohám čas, aby sa prispôsobili novému pocitu. Na začiatok je ideálna trávnatá plocha.
  • Neodporúča sa chôdza naboso na tvrdom povrchu (dlaždice, parkety, chodníky, asfaltová cesta), pretože vás budú nohy nielen bolieť, ale môžete si tiež úplne zodrieť pokožku chodidiel.
  • Skúste aj iné aktivity naboso, napríklad strečingové či balančné cvičenia, pilates, joga alebo niektoré bojové športy. Prehĺbite citlivosť chodidiel, zlepšíte si rovnováhu, rozhýbete prsty na nohách a zistíte, ako správne dopadať na nohy.
  • Otužujte aj doma a to tak, že hrubé ponožky vymeníte za tenšie, tenšie zase z času na čas vyzujete.

Myslite však aj na to, že chodenie naboso nie je vhodné pre každého. Neodporúča sa napríklad diabetikom, ktorí majú suchšiu a citlivejšiu pokožku a vyššiu pravdepodobnosť výskytu kožných ochorení.

Je čas na pedikúru

Neváhajte a rezervujte si termín na odbornú medicinálnu pedikúru v luxusných priestoroch našej prevádzky.

Novinky a zaujímavosti z blogu

ĎAKUJEM za každého spokojného zákazníka, zákazníčku, ktorí sú našími stabilnými zákazníkmi a svoju skúsenosť a pocity posúvajú ďalej.